Menü
VERTEX SIVA FİLELERİ
 
Kaplama kalınlığı arttıkça, malzemenin dış etkenlere dayanımı da artar.Sıva fileleri sıvalı ya da macunlu yüzeylerde çeşitli nedenlerle oluşan çatlakları önlemek amacıyla kullanılan, cam ipliğinden dokunmuş takviye fileleridir. Vertex sıva fileleri E glass cam ipliklerinden dokunmuştur ve C glass liflerden dokunmuş sıva filelerine kıyasla daha sağlamdır.
 
Özellikle gazbeton veya tuğla duvar ile betonarme elemanlar arasında bu tür çatlaklar çok sık görülür. Kirişlerin ve konsol döşemelerin sehim yapması sonucunda da duvarla birleşim yerlerinde zaman içinde sıva ve boya çatlakları oluşur. Bu çatlakları önlemek için en az 30 cm eninde sıva fileleri kullanılmalıdır.
 
Alçı ve gazbeton blokları üzerine yapılan sıvalarda ve mantolama sistemlerinde ise sıva fileleri mutlaka tüm yüzey kaplanarak uygulanmalıdır. Mantolama uygulamalarında darbeye maruz kalabilecek zemin katlarda, “Panzer Sıva Fileleri” kullanılmalıdır.
 
Sıva fileleri tıpkı betonarme içindeki çelik hasır gibi yaş sıva ya da macun içerisine gömülerek uygulanır ve çatlaklara neden olan gerilme kuvvetlerini, lifleri vasıtası ile yan yüzeylere aktararak çatlakları önler.
 
Çimento esaslı sıva ve macunlar içinde kullanılan sıva fileleri alkalilere dayanıklı olmalıdır. Bu nedenle sıva fileleri, özel bir kaplama ile dış hava koşullarına ve alkali ortama karşı dayanıklı hale getirilmişlerdir. Kaplama kalınlığı arttıkça, malzemenin dış etkenlere dayanımı da artar.
 
Özellikle dış mekânlarda ve mantolamada kullanılan filelerde kaplama ağırlığı, kaplamasız ağırlığının % 20 ile 25' i kadar olmalıdır.
 
Kullanım yerine göre sıva fileleri üzerine epoksi ve polyester reçinelerle uyumlu kaplamalar da yapılmaktadır.
 
Sıva filesinin boyutları stabil olmalı ve fazla esnememelidir. Sıva filelerinin esnekliği her iki yönde de % 4’ten fazla olmamalıdır. (DIN 53857) Çünkü sıva da esnek değildir. File esnerse uygulamada zorluklar yaşanır.
 

Arama yapmak için “enter”a basın.
Kapatmak için “esc”ye basın.

Alternate Text

Ürün Teklif Formu

Değerli Ziyaretçimiz,
Fiyat veya bilgi talep ettiğiniz ürünler ile ilgili teknik özellik, en, boy ve ambalaj bilgilerini, aşağıda yer alan teklif talep formunda eksiksiz bir biçimde belirtiniz.

HATA! GÖNDERİLİYOR.. GÖNDERİLDİ
Teklif Formu
Teknik Dökümanlar
Kataloglar